הפשרת קרקעות – הגדלת הפוטנציאל לבנייה בשטח

דרג את הכתבה!

הפשרת קרקע הוא שם כולל למספר צעדים ומהלכים שמתרחשים בכדי לשנות את יעודה של קרקע חקלאית לכזו המיועדת לבנייה, אשר מתחלקת למגורים ולמסחר. לאחר שבעלי הקרקע מגיש לוועדה המקומית תוכנית בנוגע לקרקע, יתחילו להתרחש עליה שלבים ביורוקרטיים לא מעטים, במידה ואושרה.

סטטוס הקרקע

סיכויים להפשרת קרקע חקלאית תלויים במצב הקרקע, "בדיקות אלו יש לבצע מול מספר גורמים עיקריים", ממליצים אנשי גאו נדל"ן, שעוסקת באיתור, ייזום והשבחה של נדל"ן. ראשית, פנייה בתכנית המתאר הארצית לתכנון ופיתוח (תמ"א 35), אשר מהווה קו מנחה למרבית תוכניות הפיתוח בארץ והמסקנות בה קריטיות לגבי סיכויי קרקעות לעבור הפשרה. לאחר מכן יש לפנות לתכנית המתאר המחוזית שמתכננת תוכניות עצמאיות למחוז הרלוונטי, בכפוף להגבלות תמ"א 35. ניתן גם לפנות למשרד הפנים ומשרד השיכון לקבלת מידע על סיכויי הפשרה של קרקעות, שיסייעו בבחירת הנכס האידיאלי להשקעה.

משך התהליך

equipment-880563_1280

חשוב מאוד שרוכשי קרקעות יבינו שאין אפשרות לתת דד-ליין לתהליך ההפשרה לקרקע חקלאית. כל רוכש צריך לשאוף לנתון כלשהו שיעודד אותו ויגרום לו לרכוש דווקא את הקרקע הספציפית הזאת. זה יכול להיות המיקום שלה, המחיר, תכנוני בנייה ועוד, העיקר שיקבל תחושה של כדאיות וירכוש קרקע עם סיכויי הפשרה סבירים. הפשרת קרקע היא תהליך שאורך מינימום 5 שנים מרגע רכישתה.

השקעה בקרקעות היא סולידית, בוודאי ביחס לשאר האפיקים, מדובר בנכס שלא יכול להעלם ורק יעלה את ערכו עם הזמן. עם זאת, ההתקדמות היא איטית יחסית ונגרמת עקב סחבת בירוקרטית.

יכולות מוגבלות

בעל קרקע אינו יכול לעשות ככל העולה על רוחו בשטח, אלא כפוף להגבלות רבות מצד המדינה, אשר לה הסמכות היחידה לקבוע את ייעוד הקרקע. מדיניות זו הביאה להוזלה משמעותית במחירי הקרקעות החקלאיות, אלו זולות בהרבה מאדמות שנועדו לבניה. קרקע המיועדת לבניה יקרה יותר בשל הפוטנציאל להקמת נכסי נדל"ן שיכולים להכניס כסף רב ליזמיו. קרקעות חקלאיות לעומת זאת הן בעלות ביקוש נמוך יותר והאפשרויות שעומדות בפני הבעלים מוגבלות מאוד.

הרשויות המקומיות מקדמות הליכים של הפשרת קרקעות חקלאיות במצבים של מחסור בקרקע זמינה. כאשר התהליכים מתחילים, באופן אוטומטי, בעלי הקרקע נהנים מעלייה משמעותית בערך הקרקע.

על אודות צוות האתר - גאו נדל"ן

גאו נדל"ן גאים להציג: השקעת נדל"ן שאסור לפספס בחוף התכלת בהרצליה פיתוח - על קו הים, במיקום המבוקש ביותר בישראל ובטיימינג מושלם! בהשקעת הנדל"ן בחוף התכלת המגרש יירשם בטאבו על שמכם! עם אישור תוכניות הבנייה שווי הקרקעות בחוף התכלת הרצליה צפוי לזנק בצורה משמעותית.
פורסם בקטגוריה מאמרים כלליים, קרקעות בתהליכי הפשרה, קרקעות חקלאיות, קרקעות לשינוי ייעוד, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *